Ministranci (łac. ministrare – służyć) to osoby w wieku od ośmiu do dwudziestu kilku lat aktywnie zaangażowane w życie parafii. Ich głównym zadaniem jest służba Bogu zarówno podczas Mszy Świętych oraz nabożeństw, jak i w codziennym życiu.
Służba podczas liturgii ma podwójny charakter. Ministrant jest pomocnikiem kapłana – pomaga mu w sprawowaniu Mszy św. oraz innych nabożeństw, na przykład przygotowuje oraz przynosi naczynia liturgiczne, czyta czytania. Niektóre z wykonywanych funkcji mają znaczenie symboliczne, są pewnymi znakami mającymi pomóc w zrozumieniu tego, co dzieje się na ołtarzu. Tak jest m.in. z kadzidłem, które jest znakiem uwielbienia Boga oraz modlitwy do Niego zanoszonej.
Ministrant służy Chrystusowi w ludziach, dlatego jego misja nie ogranicza się tylko do murów kościoła, ale jest pełniona w całym jego życiu. Bliskość Jezusa w czasie liturgii zobowiązuje do Jego naśladowania w pełnieniu służby zawsze i wszędzie.
Bycie ministrantem to także świetna okazja do poznania nowych ludzi. Jest to również sposobność do pożytecznego spędzania czasu wolnego oraz zwiedzenia ciekawych miejsc, co umożliwiają organizowane co jakiś czas wycieczki. Podczas Truduum Paschalnego ministranci wystawiają straż Bożego Grobu, co jest okazją do modlitwy oraz wielką atrakcją dla dzieci.